4 lata Simeone

Dokładnie 4 lata temu, Diego Simeone zastąpił Gregorio Manzano na stanowisku trenera Atletico Madryt. Oficjalna strona UEFA podsumowała jego największe sukcesy.

1) Sukces w Lidze Europy i odrodzenie w La Liga.

Simeone przywrócił entuzjazm w szatni i już po 5 miesiącach pracy sięgnął po pierwsze trofeum – Ligę Europy. W drodze po tytuł Atletico pokonało: Lazio, Besiktas, Hannover, Valencię oraz w finale Athletic. W momencie objęcia przez Simeone, Atleti zajmowało 10 pozycję w lidze, sezon skończyli na 5 lokacie.

2) Zwycięstwo w Superpucharze Europy 2012.

W mediach sportowych pojawiały się wątpliwości co do jakości drużyny Simeone, jednak Los Colchoneros szybko je rozwiali, pokonując w Superpucharze Europy Chelsea. Triumf zapewnił hattrick będącego w życiowej formie Falcao oraz bramka Mirandy, Atletico wygrało 4-1.

supercopa

3) Puchar Króla 2013 po niesamowitym spotkaniu.

Do meczu z Realem, Atletico podchodziło z serią 14 lat bez derbowego zwycięstwa. Drużyna Simeone była skazywana na porażkę, zwłaszcza, że finał był rozgrywany na Santiago Bernabeu. Początek nie był obiecujący, w 14 minucie wynik otworzył Cristiano Ronaldo, 20 minut później Diego Costa doprowadził do remisu. W drugiej połowie bramki nie padły co oznaczało dogrywkę, która stała pod znakiem genialnych parad Courtois’a i bramki Mirandy zapewniającej Puchar.

4) Przejęcie władzy w stolicy.

Po przełamaniu w finale Pucharu Króla to Atletico przejęło prymat w stolicy Hiszpanii. Chociaż po dogrywce przegrali finał Ligi Mistrzów z Realem, to w ligowych derbach byli niepokonani przez 5 spotkań po finale Pucharu Króla 2013. W ostatnich 8 meczach z Realem przegrali tylko raz. Dominacja w Madrycie została potwierdzona w lutym, kiedy pokonali Królewskich aż 4 do 0.

5) Tytuł ligowy na przekór wszystkiemu.

W drugim pełnym sezonie na stanowisku trenera Atletico, Simeone dokonał niemożliwego, zakończył sezon przed Barceloną i Realem, przywracając tytuł po 18 latach. Atletico wygrało 16 z 18 pierwszych meczów, doznając tylko 4 porażek w całym sezonie. Mistrzostwo zapewniła główka Diego Godina w meczu ostatniej kolejki przeciwko Barcelonie. Był to jeden z najlepszych sezonów w historii drużyny z Madrytu: Mistrzostwo Hiszpanii, finał Ligi Mistrzów i półfinał Pucharu Króla.